See tutuin on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tutuin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "superlative adjective"
},
"expansion": "tutuin",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tutu",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-sisin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish sisin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "tuttu"
}
],
"glosses": [
"superlative degree of tuttu"
],
"id": "en-tutuin-fi-adj-Y0X9ZsRx",
"links": [
[
"tuttu",
"tuttu#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"superlative"
]
}
],
"word": "tutuin"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adjective form"
},
"expansion": "tutuin",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "43 57",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish sisin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "tuttu"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of tuttu"
],
"id": "en-tutuin-fi-adj-h92X9U2Z",
"links": [
[
"tuttu",
"tuttu#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "tutuin"
}
{
"categories": [
"Finnish adjective forms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish sisin-type nominals",
"Finnish superlative adjectives",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tutuin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tutuintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tutuimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tutuimpineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tutuimpinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "superlative adjective"
},
"expansion": "tutuin",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tutu",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-sisin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish superlative adjectives"
],
"form_of": [
{
"word": "tuttu"
}
],
"glosses": [
"superlative degree of tuttu"
],
"links": [
[
"tuttu",
"tuttu#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"superlative"
]
}
],
"word": "tutuin"
}
{
"categories": [
"Finnish adjective forms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish sisin-type nominals",
"Finnish superlative adjectives",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adjective form"
},
"expansion": "tutuin",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "tuttu"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of tuttu"
],
"links": [
[
"tuttu",
"tuttu#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "tutuin"
}
Download raw JSONL data for tutuin meaning in All languages combined (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.